Altın Yatırımcıları Bu Seviyeleri Hedefliyor: Analistler Yorumluyor!

Altın piyasası, fiyatların 2.400 dolar civarındaki direnci test etmesiyle kısaltılmış tatil işlem haftasını bazı havai fişeklerle sonlandırdı. Yatırımcılar ise sarı metalin 2.400 doların ötesine geçmesini bekliyor.

Soğuma belirtileri altın fiyatlarını destekleyecek!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD işgücü piyasasındaki ivme yavaşladı. Bu da dahil olmak üzere hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler, Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını düşüreceği yönündeki piyasa beklentilerini artırıyor. CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar yaz tatilinden sonra yaklaşık %80 oranında bir faiz indirimi ihtimali görüyor. Yeni bir gevşeme döngüsünün başlayacağına dair artan beklentiler, ABD dolar endeksini son üç haftanın en düşük seviyesine ve tahvil getirilerini son dört haftanın en yüksek seviyesine çekti. Ayıca, altın son dört haftanın en yüksek seviyesinden işlem görürken beklentiler sarı metal için de bir kuyruk rüzgarı sağlıyor.

Değerli metalin son ivmesi, hayal kırıklığı yaratan Haziran ayı istihdam verilerinin ardından geldi. Cuma günü Çalışma İstatistikleri Bürosu, ABD ekonomisinin geçen ay 206.000 istihdam yaratarak beklentileri aştığını söyledi. Ancak işsizlik oranı Mayıs ayındaki %4,0 seviyesinden %4,1’e yükseldi; ekonomistler bu oranın değişmemesini bekliyordu. Raporda ayrıca Nisan ve Mayıs ayı istihdam rakamları da 100.000’den fazla kişi azaltılarak revize edildi. ActivTrades Teknik Analisti Ricardo Evangelista, altının önümüzdeki hafta 2.400 dolara çıkması halinde şaşırmayacağını söylüyor. Bu bağlamda analist, şu yorumu yapıyor:

Tahmin edildiği gibi, bugün açıklanan ABD istihdam verileri, Amerikan işgücü piyasasının belirgin bir şekilde olmasa da soğumaya devam ettiğini doğruladı. Ancak yine de Fed güvercinlerinin durumunu desteklemek için yeterli. Yılın ilk yarısında ABD ekonomisinin dayanıklılığı, Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması için boşluk yarattı. Bu nedenle soğuma belirtileri, külçe fiyatını destekleyen bir dinamikte daha yumuşak bir ABD dolarının yanı sıra daha düşük hazine getirilerini de tetikleyebilir.

Konsolidasyon döneminin sona erdiğini söylemek için biraz erken!

Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen, altının konsolidasyon döneminin sona erdiğini söylemek için biraz erken olabileceğini söylüyor. Ancak fiyatların eninde sonunda yükseleceği konusunda iyimser olduğunu da ekliyor. Bu doğrultuda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasanın şimdiden yükseldiğini görmek beni biraz şaşırtırdı. Ancak yine de son düzeltme çok sığdı. Bu da ya düşük fiyatlarda güçlü bir temel talep olduğunu ya da halihazırda uzun vadeli olanların risklerini azaltmak için bir neden görmediğini gösteriyor.

Bu ortam altın fiyatlarını desteklemeye devam edebilir!

ABD ekonomisinin yavaşlamasıyla birlikte altın piyasası için en büyük risk, önümüzdeki haftanın takviminde kritik bir veri olacak olan enflasyon olmaya devam ediyor. Ancak birçok analist, yavaşlayan büyümenin fiyat baskılarının hafiflemesine yol açacağı için bu riskin bile sınırlı olduğunu belirtiyor. Capital Economics Kıdemli Piyasa Ekonomisti Jonathan Petersen, Cuma günü yayınladığı bir notta, enflasyon baskıları hafiflemeye başladıkça ABD dolarında daha fazla zayıflık görmeyi beklediğini söylüyor. Bu ortam altın fiyatlarını desteklemeye devam edebilir. Buradan hareketle analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Gelecek hafta ABD’den gelecek enflasyon verileri, Fed’in faiz artırımlarının masadan kalktığını ve artık dolar için yukarı yönlü bir risk olmadığını pekiştirecek gibi görünüyor. Bunun yerine, dolar için ortaya çıkan en önemli risk, “riskli” varlıkların düşüşe geçmesi halinde kısa süreli bir “güvenli liman” teklifinden faydalanabilecek olsa bile, zayıflayan bir ekonominin Hazine getirilerini beklediğimizden daha da aşağı çekmesi gibi görünüyor.

Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gidecek mi?

TD Securities ekonomistleri de enflasyonun Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gitmesini engellemeyeceğini düşünüyor. Cuma günkü bir notta analistler, şu hususların altını çiziyor:

Fed’in ilk gevşeme kararının büyük ölçüde enflasyon sonuçlarına bağlı olduğunu düşünsek de, işgücü piyasası koşulları ve tüketici harcamalarından kaynaklanan devam eden yumuşak sinyaller, Fed’in önümüzdeki aylarda istihdam görevini daha ciddi bir şekilde değerlendirmeye başlayabileceğini gösteriyor. Çekirdek PCE enflasyonunun o zamana kadar kademeli olarak enflasyon hedefine dönüşle tutarlı bir aylık hıza ulaşmasını beklediğimiz için Fed’in ilk olarak Eylül FOMC toplantısında faiz oranlarını düşüreceği konusunda iyimserliğimizi koruyoruz.

Önümüzdeki hafta izlenecek ekonomik veriler

Perşembe günkü Tüketici Fiyat Endeksi ile birlikte piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki hafta Kongre önünde vereceği iki günlük ifade sırasında neler söyleyeceğini merak ediyor.

  • Salı: Powell Senato Bankacılık Komitesi önünde ifade verdi
  • Çarşamba: Powell Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade veriyor
  • Perşembe: ABD TÜFE, haftalık işsizlik başvuruları
  • Cuma: ABD ÜFE, Michigan Üniversitesi Ön Tüketici Duyarlılığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir