Ambargoya rağmen 2 bin 847 Türk aracı İsrail’e gönderildi

İsrail’de Globes adlı internet sitesinde Dubi Ben-Gedelyahu’nın haberine göre, Türkiye’de üretilen yaklaşık 250 milyon Şekel değerindeki (Yaklaşık 2.2 milyar TL’lik) araçlar Mayıs-Haziran aylarında İsrail’e teslim edildi.

Gazeteci Gedelyahu “Hangi ambargo” başlıklı haberinde, “Mayıs ayının başlarında, Türk hükümeti Türkiye’de üretilen araçlar da dahil olmak üzere İsrail’e yapılan ihracatlara ambargo koydu. Ancak son rakamlar ambargonun etkili olmadığını gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

Haberde, İsrail Ulaştırma Bakanlığı’nın bu hafta yayınladığı araç teslimat rakamlarına yer verildi. Habere göre, Mayıs-Haziran 2024 döneminde Türkiye’de üretilen 2 bin 847 özel ve ticari araç İsrail’e teslim edildi ve bu yaklaşık 250 milyon şekel (Yaklaşık 2,2 milyar TL) değerinde.

YUNANİSTAN ÜZERİNDEN GELİYORLAR

Haberde, şu ifadeler yer aldı:

“Bunların çoğu ambargo başlamadan önce ithal edildi, ancak ithalatın tamamen durmadığı anlaşılıyor. Bu hafta, Türk medyasında Mayıs ayında Türkiye’nin Yunanistan’a yaptığı ihracatta 150 milyon dolara ulaşan keskin ve açıklanamayan bir artış yaşandığı bildirildi. Türkiye’deki değerlendirmeye göre, artış ambargoyu aşan bir ticaret kanalından kaynaklanıyor, Türkiye’den Yunanistan’a ve oradan da İsrail’e. Söz konusu mallar arasında motorlu taşıtlar da yer alıyor. Türk soruşturması, İsrail’e giden malların Türkiye’den diğer ülkelere, nihai varış yerinin üçüncü bir ülke olduğunu belirten belgelerle ihraç edildiğini ve bu ülkelerden yeni belgelerle yeniden ihraç edildiğini tespit etti. Merkezi İstatistik Bürosu’nun Mayıs ayı rakamlarına göre, Türkiye’den yapılan araç ve araç parçaları ithalatı, Mayıs 2023’teki 40,2 milyon dolardan keskin bir şekilde 14,2 milyon dolara düştü. Ancak eksik ithalatların bir kısmının henüz yayınlanmamış olan Haziran rakamlarında yer alacağı veya başka ülkeler üzerinden yönlendirilmiş olduğu ve konşimentolarda bu ülkelerin isimlerinin yer aldığı tahmin ediliyor.”

ÇİN ARAÇLARI DA ARTTI

Haberde, İsrail’in sürdürdüğü savaşın ardından yerel araç pazarının jeopolitik gelişmelere karşı duyarsızlığının sadece Türkiye için geçerli olmadığı da vurgulanarak, şu değerlendirme yapıldı:

“Araç teslimat rakamlarına göre, bu yılın ilk yarısında Çin’de üretilen araçların teslimatları, 2023’ün ilk yarısına göre yüzde 16,8 daha yüksekti. Çin yapımı araçlar, İsrail’deki tüm araç teslimatlarının yüzde 22,3’ünü oluşturdu ve bu, herhangi bir Batı ülkesi için en yüksek orandı. Karşılaştırma amacıyla, Avrupa Birliği’nde Çin araçlarının pazar payı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 4,5’ten azdı. İsrail’deki elektrikli araç segmentinde, Çinli markalar ilk yarıyıldaki tüm teslimatların yüzde 65’ini oluşturdu ve bu yine gelişmiş ülkeler arasında en yüksek orandı. Bu ay, Çin’de Avrupa Birliği’ne yapılan Çinli elektrikli araç ihracatına ilişkin rakamlar yayınlandı. Bazı Çinli markaların İsrail’deki satışlarının tüm Avrupa Birliği ülkelerinin toplamından onlarca hatta yüzlerce puan daha yüksek olduğu ortaya çıktı.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir