Çarşı karıştı: Ombudsmanın hedefinde üç gazeteci var

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, bugün kaleme aldığı köşe yazısının “Üç gazetecinin şirket işbirliği” başlıklı bölümünde gazeteciler Özlem Gürses, Cüneyt Özdemir ve Nevin Mengü’yü eleştirdi. Bildirici köşesinde üç gazeteciyi Martı’nın sahibi Oğuz Alper Öktem’in çektiği videoyu konu edip aynı tipte yayın yaptıklarını ve bu esnada ‘reklam’ ibaresi bulunmadan ‘ticari şirket sözcülüğü’ gerçekleştirdikleri gerekçesiyle eleştirdi.

Bildirici’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Mobil taksi uygulaması TAG’ın kurucusu Oğuz Alper Öktem, taksicilere karşı verdiği mücadelede dijital medyayı ve viral reklamları sıklıkla kullanan bir isim. Geçen hafta da trafik polislerinin TAG sürücülerinin araçlarını Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı yerine özel şirketlerin çekicilerine çektirmesine karşı video çekti.

Her ne hikmetse Öktem’in özel çekici uygulamasını eleştirdiği videoyu paylaşmasından sonra gazeteciler Özlem Gürses, Nevşin Mengü ve Cüneyt Özdemir de devreye girdi. Onlar da özel çekici kullanılmasını eleştirip, Öktem’e destek veren videolar çektiler. Her üç video da aşağı yukarı benzer içerikteydi; üçünde de Öktem’in videosu da gösteriliyor, ona övgüler düzülüyordu.

Enteresandır, gazetecilerin videolarını önce Öktem kendi hesabından paylaştı. Belli ki, Öktem organize etmiş bu videoları, gazeteciler durup dururken özel çekici sorununu fark etmemiş!

Bu paylaşımlarda ‘sponsorlu’, ‘işbirliği’ ya da ‘reklam’ gibi etiketler yok ama ticari şirket sözcülüğü yapılıyor; tanıtım katkısı veriliyor. Gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bir davranış.

Habercilik yapılsa böyle tek taraflı, sadece Öktem’in sözlerine dayalı bir tanıtım videosu çekilmez; en azından Trafik Kanunu’na, Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne de bakılırdı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir