Katarlıların Gözü İstanbul’un Pırlanta Taşı Arazisinde!

Katarlı firmalar bir süredir İstanbul’a yakın ilgi gösteriyor. Son yıllarda Kanal İstanbul ve bir açık hava müzesi haline gelmiş tarihi yarımada bölgesindeki Süleymaniye ve Ayasofya’daki yerleşim alanları Katarlı yatırımcıların ilgisini çekiyordu.

Bu ilgi satın almalara da dönüştü. Gerek Kanal İstanbul çevresinde, gerek Süleymaniye mahallesi ve Ayasofya çevresinde Katarlıların çok sayıda mülk ve arsa aldıkları biliniyor.

Daha 2003 yılında AKP’nin iktidara gelmesinden hemen sonra ‘Süleymaniye Yenileme Projesi’ adı altında özel kanun çıkarılarak, bu bölgeler “Özel Proje Bölgesi” ilan edildi ve ihale yine Katarlılar tarafından kazanıldı.

İlk adımda proje kapsamında yaklaşık 100 000 bin metrekare alan Süleymaniye mahallesinde Katar Emiri’nin özel mühendislik ofisi (private engineering office) tarafından KİPTAŞ aracılığı ile satın alındı.

Daha sonra firma isim değişikliğine gitti. Yeni firmanın adı Qatar Diar şirketi oldu.

Şirketin Genel Müdürlüğüne getirilen Abdullah Al Attiyah, Süleymaniye yenileme projesi ile Katardan İstanbul’a gelerek doğrudan ilgilendi. O günlerde işbirliği yaptığı isim yıllar sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanığı makamına oturmak isteyen Murat Kurum’dan başkası değildi.

Proje için dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile defalarca biraraya geldi.

Fakat, gerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde AKP ve Murat Kurum’un İstanbul’da ağır bir yenilgiye uğraması gerekse Qatari Diar firması Genel Müdürü Abdullah Al Attiyah’ın bu uğraşıdaki yetersizliği Katarlıların Kanal İstanbul ve Süleymaniye yenileme çalışmalarını sekteye uğrattı. Bu olumsuzluklara ve başarısızlıklara rağmen Qatari Diar firması gözünü, istanbulun pırlanta taşı yeni bir arazisine kaydırdı.

Halk TV olarak sporu, yesili, denizi ve tarihi çok seven, gözünü ranta diken Katarlıların “İstanbul sevdasını” bağımsız yayıncılık ilkesi ve kamu adına takip etmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir